Jak szybko mogą frunąć ptaki?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (zaliczanych również kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten pomieszkuje w niemalże całej Europie, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te niezwykle często docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej.

Izolowane populacje tego gatunku zobaczyć można ponadto w północnym regionie Azji i Ameryce Północnej. Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, ponieważ częściowo uznaje się go za osiadły, a po części za wędrowny oraz koczujący. Zima jest dla tego gatunku czasem, w którym udaje się w stronę południowej Europy albo też północnej Afryki. W naszym kraju mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie , a także umiejscowioną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską oraz Białowieską.

ptaki drapieżne

Jest to ptak rozpowszechniony na terenie naszego kraju, a jego najmniejszą najniższą liczebność zauważa się w tych rejonach, w których nie rosną wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem na obszarze całego kontynentu. Mimo, że bardzo często za takiego bierze się strzyżyka, to właśnie sięgający co najwyższej 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niezaprzeczalne pierwsze miejsce na podium.

Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Posiada stosunkowo dużą głowę oraz krótki niezbyt długi ogon. Obie płci mysikrólika zwyczajnego mają zbliżone do siebie tak samo wymiary jak również ubarwienie. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest niżeli spód ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zauważa się żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca oraz ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego wyróżnić można samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *